Senior shortstop Ben Greer capped off a stellar high career at Shadow Creek with an hon­orable mention selection to the 2019 Collin Street Bakery/Tex­as Sportswriters Association’s Class 5A All-State Baseball team.

Greer, who earned offensive player of the year honors in 24- 5A for the area playoff finalist Sharks and was also named to the All-Greater Houston Area Baseball Second team, batted .462 with 24 RBI’s, 41 runs scored, two home runs, seven doubles and eight triples.

State champion Colleyville Heritage swept the individual awards with shortstop Bobby Witt earning player of the year honors and Alan McDougal col­lecting coach of the year acco­lades.

2019 Collin Street Bakery/ TSWA Class 5A All-State Baseball team

FIRST TEAM

Pitchers — Austin Glaze, Col­leyville Heritage, sr.; Jack Brin­ley, Georgetown, sr.; (tie) Jacob Meador, Burleson Centennial, sr.; Ryan Bogusz, Frisco Lone Star, sr.

Relief pitcher — Cason Greg­ory, Cleburne, jr.

Catcher — Nate Rombach, Mansfield Legacy, sr.

First baseman — Chandler Freeman, Colleyville Heritage, sr.

Second baseman — Juan Ri­vera, Sharyland Pioneer, fr.

Shortstop — Bobby Witt, Colleyville Heritage, sr.

Third baseman — Mason Greer, Colleyville Heritage, sr.

Outfielders — Carson Car­penter, Magnolia West, sr.; Ty Tilson, Georgetown, sr.; Bob­by Roberts, Lubbock Mon­terey, sr.

Designated hitter — (tie) Corbin Langham, Amarillo, sr.; Jacob Garza, Corpus Chris­ti King, sr.

SECOND TEAM

Pitchers — Jared Southard, Leander Rouse, sr.; Jonathan Lugo, Sharyland Pioneer, sr.; (tie) Matthew Haley, Joshua, sr.; Aidan Caputi, Colleyville Heritage, sr.

Relief pitcher — Rece Park­er, Denton, sr.

Catcher — Nicholas Balsa­no, Colleyville Heritage, sr.

First baseman — Hambleton Oliver, Calallen, sr.

Second baseman — Eric Oakes, Tomball, sr.

Shortstop — Rhett May­nard, Amarillo, sr.; Cole Posey, Georgetown, sr.

Third baseman — Evan Mal­donado, Sharyland Pioneer, jr.

Outfielders — Garrison Berkley, Aledo, jr.; Huberto Jimenez, Dallas Sunset, jr.; Britt Logan, Colleyville Heri­tage, sr.

Designated hitter — Dawson Barnes, Burleson Centennial, jr.

THIRD TEAM

Pitchers — Cameron Hauch, Burleson, sr.; Connor Phillips, Magnolia West, sr.; (tie) Isaiah Rhodes, McKinney North, sr.; Rome Shubert, Santa Fe, jr.; Ian Weil, Boerne Champion, sr.; Micah Burke, Corsicana, sr.

Relief pitcher — Davis Pow­ell, Lufkin, sr.

Catcher — (tie) Jarred Gib­son, Lubbock Cooper, sr.; An­thony Ferrante, Midlothian, sr.; JD Gregson, Frisco Wakeland, jr.

First baseman — (tie) Camer­on Baker, Azle, sr.; Brady Del­gado, Kerrville Tivy, sr.; Martin Vazquez, Sharyland, jr.

Second baseman — (tie) Zach Almendarez, Calallen, jr.; Ramiro Cervera, Boerne Cham­pion, sr.

Shortstop — (tie) Nathan Rooney, Mansfield Legacy, sr.; Jacob Rosales, Sharyland Pio­neer, sr.

Third baseman — (tie) Jef­frey David, Georgetown, sr.; Arcadio Frausto, Amarillo, jr.; Logan Kohler, Little Elm, sr.

Outfielders — Micah Burke, Corsicana, sr.; Luke Boyers, Boerne Champion, sr.; Max­well Dias, Porter, sr.

Designated hitter — (tie) Tyler Lee, Hallsville, soph.; Tristan Moreno, Seguin, soph.

HONORABLE MENTION

Pitchers — Ivan Alvarez, Sharyland, sr.; Jon Barrera, CC King, sr.; Drayton Brown, Na­cogdoches, jr.; Micah Burke, Corsicana, sr.; Brady Delgado, Kerrville Tivy, sr.; Ryan Dep­perschmidt, Lake Dallas, sr.; Jeb Drewery, Hallsville, soph.; Gary Franco, Lubbock Coro­nado, sr.; Brek Galbreath, Joshua, sr.; Jorge Garcia, EP Eastlake, sr.; Nick Gullo, Drip­ping Springs, sr.; Thomas Hart, Frisco Wakeland, sr.; Caden Hawkins, Midlothian, sr.; Jus­tin Karbowski, Frisco Wake­land, sr.; Karson Kite, Ama­rillo, sr.; Eric Oakes, Tomball, sr.; Hambleton Oliver, Calallen, sr.; Isaac Ponce, Gregory-Port­land, sr.; Daniel Rodriguez, SA Brackenridge, sr.; Jacob Rosales, Sharyland Pioneer, sr.; Christian Ruebeck, Denison, sr.; Zane Russell, New Caney Porter, sr.; Cooper Schneider, Cleburne, fr.; Evan Vanek, Fris­co Heritage, sr.; Bradley Wil­cott, Friendswood, sr.; Grant Wood, Georgetown, sr.; Isaiah Zavala, SA Southwest, sr.

Relief pitchers — Zach Pe­ters, Joshua, jr.; Daniel Pugh, A&M Consolidated, sr.

Catchers — Abraham Alva­rez, Sharyland, jr.; Ryan Banet, R.L. Turner, jr.; Joe Currington, Kaufman, sr.; Cade Stika, Rich­mond Foster, sr.; Tayten Tred­away, Northwest, sr.; Bo Willis, Magnolia, sr.; Garrett Whitaker, SA Alamo Heights, jr.

First basemen — Braden Benton, Lubbock Monterey, jr.; Drayton Brown, Nacogdoches, jr.; Carson Carlile, Marshall, sr.; Cole Ketzner, Magnolia, jr.; Lee McPhail, FW South­west, sr.; Garrett Price, Boerne Champion, sr.; Will Strain, SA Wagner, sr.

Second basemen — Ryan Bogusz, Frisco Lone Star, sr.; Ethan Ebner, Angleton, sr.; Joey Koetting, Colleyville Heri­tage, sr.; Jared Roiz, Eagle Pass Winn, jr.; Easton Salinas, Mc­Callum, soph.; Maycin Smoth­ermon, Amarillo, sr.; Garrison Weiss, Brenham, jr.

Shortstops — Justin Anaya, Brownsville Veterans Memo­rial, sr.; Gavin Baird, Angle­ton, sr.; Albert Garza, Santa Fe, soph.; Ben Greer, Alvin Shad­ow Creek, sr.; Cason Gregory, Cleburne, jr.; Ben Hovda, Tu­loso-Midway, sr.; Ryan Hull, Lake Dallas, sr.; Jesus DeLeon, Brownsville Lopez, jr.; Easton Loyd, Hallsville, jr.; Izzy Lo­pez, Arlington Heights, sr.; Cole Miears, Kerrville Tivy, jr.; Jake Olson, Brenham, jr.; Da­vis Powell, Lufkin, sr.; Gerardo Salinas, Houston Milby, soph.; Miguel Santos, Burleson Cen­tennial, sr.; Ryan Stark, Greg­ory-Portland, sr.; Zach Wall, Magnolia West, sr.

Third basemen — Walter Evans, SA Alamo Heights, sr.; Jacob Garza, CC King, sr.; Cristian Holloway, Brownsville Veterans Memorial, jr.; Daniel Rodriguez, SA Brackenridge, sr.; Dylan Van Wicklen, Magno­lia West, sr.; Blake Ware, Halls­ville, jr.; Isaiah Zavala, San An­tonio Southwest, sr.

Outfielders — Coleson Abel, Kerrville Tivy, soph.; Blake Alexander, Joshua, sr.; Aar­on Biediger, FW Arlington Heights, soph.; Colten Drake, Kerrville Tivy, jr.; Brek Gal­breath, Joshua, sr.; Jacob Guer­rero, Colleyville Heritage, sr.; Matthew Haley, Joshua, sr.; Ryan Hull, Lake Dallas, sr.; Brayden Johnson, Hallsville, sr.; Devan Lindsey, Corsicana, sr.; Bryson Lucas, College Sta­tion, sr.; Miguel Mendoza, Dal­las Sunset, sr.; Colby Alvarez- Mitchell, Rosenberg Terry, sr.; Cole Modgling, Medina Valley, sr.; Kadon Morton, Arlington Seguin, sr.; Hunter Nevilles, Ca­lallen, sr.; Dair Ornelas, El Paso Bel Air, jr.; Nate Price, Mans­field Legacy, jr.; Carson Roc­caforte, Port Neches-Groves, jr.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.